March 15, 2018

Sydney South East

Season Preview

 

The Sydney South East Interclub Series is the most even in terms of team size with no one team over 180 members.

The Bondi BRAT’s are the largest club in the South East. Not as big as days gone by but still one of the Premier clubs of NSW.

Looking to upstage their suburb neighbours will be the T4 Bondi Tritans, the Battle of Bondi will be one to watch.

The Coogee Comets will be confident that they can come out on top and have every right to be, a club that is always well represented at races throughout the state.

The Sydney Tri Giants and Eastern Suburb Swans are two clubs really on the rise. Both armed with well respected coaches, strong individual performances are becoming a regular occurrence for the two teams.

To the South are the Brighton Polar Bears. A very active club that will hope to attract more members through their involvement in the Series.

Last but by no means least are the Australian Chinese Dragons of St George. Established in 2017 but with over 50 members already, they will use the Interclub Series as a stage for announcing their arrival on the NSW triathlon scene.

 

Sydney South East Teams

 

      

 

 

Sydney South East Standings

 

PosTeamOverall PointsRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Race 9Race 10
1119.5215.518.52142151.549-
2918615215.5144.535-
36571063.570.512019-
4632314.53.561.5011.521-
554004.5012.505923-
6398.53.5100200150-
7180.5140.5100011-

 

Sydney South East MVP Standings (AG)

 

25-29 Male

AthleteTeamPerformance Points
Sam DOUGLASSydney Tri Giants7
George MILLERSydney Tri Giants5.5
Andrew GIBIETISCoogee Comets3.5
Edward VININGCoogee Comets3
James TREVORROWCoogee Comets1
Tom IRONSCoogee Comets1
Marc REBENAQUESydney Tri Giants1
Matthew PAYNECoogee Comets1
John WHOLLEYBondi Brats0.5
Xuan CHENGAustralian Chinese Dragons0.5
Jian SHIAustralian Chinese Dragons0.5
Henry LIAustralian Chinese Dragons0.5
Alexander KEHOESydney Tri Giants0.5
Andrew DEWEZSydney Tri Giants0.5

25-29 Female

AthleteTeamPerformance Points
Loren LANECoogee Comets4
Lucy TERRELLBondi Brats3.5
Eloise WATSONSydney Tri Giants3
Jakki ARTUSCoogee Comets3
Cassie DONOVANSydney Tri Giants2
Joy ZHENGAustralian Chinese Dragons2
Grace MUSGROVECoogee Comets2
Laura HARRISCoogee Comets1
Ellen WATERMANCoogee Comets1
Laura RAMSAYSydney Tri Giants1
Naomi REYNOLDSCoogee Comets0.5

20-24 Male

AthleteTeamPerformance Points
Micthell HUBBLESydney Tri Giants2

20-24 Female

AthleteTeamPerformance Points
Eline SMITBondi Brats3

30-34 Female

AthleteTeamPerformance Points
Claire CRENNANEastern Suburbs Swans3.5
Zoe PEDASHENKOT4 North Bondi Tritans2
Marie MORELATOCoogee Comets2
Stephanie BANISTERCoogee Comets1
Sophie GROSSMANCoogee Comets1
Nikki WALDRONCoogee Comets1
Emma JACKSONCoogee Comets0.5

30-34 Male

AthleteTeamPerformance Points
Charles LEGGETTCoogee Comets2.5
Alex NIXONSydney Tri Giants2.5
Declan MCNERNEYCoogee Comets2
Matt LARKINCoogee Comets2
Aaron RICHARDSONCoogee Comets1.5
Ashley MITCHELLT4 North Bondi Tritans1
Jeffrey ZWOLSMANSydney Tri Giants1
Nero ZHANGAustralian Chinese Dragons0.5
Eduardo SKALSKI BILEKBondi Brats0.5

35-39 Female

AthleteTeamPerformance Points
Katherine LUKEYSydney Tri Giants4
Yanyan JIAAustralian Chinese Dragons2.5
Karen GOOCHSydney Tri Giants2
Carmine ESPOSITOCoogee Comets2
Alex LARKMANSydney Tri Giants2
Kylie-Anne RICHARDSCoogee Comets1.5

35-39 Male

AthleteTeamPerformance Points
Peter WALDRONCoogee Comets3
Gary MAHERSydney Tri Giants1
Mark GARCIACoogee Comets1
Luke JAMESSydney Tri Giants0.5
Brad DOLBELCoogee Comets0.5
Dave LevettSydney Tri Giants0.5
Oliver ASHWORTHCoogee Comets0.5

40-44 Female

AthleteTeamPerformance Points
Tsumi SMITHEastern Suburbs Swans2.5
Paula LUKET4 North Bondi Tritans2
Sarah SARKOZYSydney Tri Giants1
Denise PEREIRASydney Tri Giants0.5
Jessica SONIDOAustralian Chinese Dragons0.5

40-44 Male

AthleteTeamPerformance Points
Daniel X JAMESSydney Tri Giants9
Paul O’DOHERTYBondi Brats4
Tom BILLSSydney Tri Giants3.5
Steve ELLISSydney Tri Giants3
Anibal JUNCALBrighton Polar Bears2
Russell NEWMARCHCoogee Comets1.5
James STEWARTBondi Brats1
Dima POSTNIKOVSydney Tri Giants1
Alex SWEENEYEastern Suburbs Swans0.5
Peter CRAIGT4 North Bondi Tritans0.5

45-49 Female

AthleteTeamPerformance Points
Karen MOYBondi Brats3.5
Nicole COXCoogee Comets3.5
Britt WELDANDEREastern Suburbs Swans2

45-49 Male

AthleteTeamPerformance Points
Mark ARBIBBondi Brats1.5
Paul ARGALLBondi Brats1
Christian WELANDEREastern Suburbs Swans1
Jason HAYDENBondi Brats1
Steve POWELLCoogee Comets1
Jeff TONGAustralian Chinese Dragons0.5

50-54 Female

AthleteTeamPerformance Points
Sally TAGGARTEastern Suburbs Swans2
Francoise COIRIEREastern Suburbs Swans0.5

50-54 Male

AthleteTeamPerformance Points
David SULLIVANBrighton Polar Bears5.5
Mark CLOUGHSydney Tri Giants2
Keith NICOLLEBondi Brats2
Shaun ANDERSONBondi Brats2
Ian HEMMINGSEastern Suburbs Swans1
Derek CALDERBrighton Polar Bears1
Bevo BEVANBondi Brats1
David CANNELLCoogee Comets0.5
Taso FRANTZISBondi Brats0.5
Hongwei GUAustralian Chinese Dragons0.5
David ECKCoogee Comets0.5
Tony MERRITTBondi Brats0.5
David NEVILLEBondi Brats0.5

55-59 Male

AthleteTeamPerformance Points
Nick TAYLORBondi Brats0.5

60-64 Male

AthleteTeamPerformance Points
John HILLBondi Brats4
Tony GOLDENT4 North Bondi Tritans3.5
Victor SUMSKYCoogee Comets3
Michael BARNFIELDSydney Tri Giants2
Tony GOLDENBondi Brats1
Richard MORRISBrighton Polar Bears0.5
Stephen BROWNBondi Brats0.5

65-69 Female

AthleteTeamPerformance Points
Cathy VERRYSydney Tri Giants10
Kate ROWEBondi Brats2

65-69 Male

AthleteTeamPerformance Points
Peter ZEILICBondi Brats1

75-79 Male

AthleteTeamPerformance Points
Otto JAEGER-LUNDBrighton Polar Bears6

16-19 Male

AthleteTeamPerformance Points
Robbie ZEILICBondi Brats1

15-19 Male

AthleteTeamPerformance Points
Oliver NICOLLEBondi Brats3.5
Dylan CLOUGHSydney Tri Giants3.5

60-64 Femmale

AthleteTeamPerformance Points
Kay POLETTOEastern Suburbs Swans2