March 15, 2018

Sydney North

Season Preview

 

Sydney North is the smallest region in the Series in terms of participating clubs. The Balmoral Purple Cobras, Northern Suburb Mighty Mites and Warringah Waves are the three teams in pursuit of the the Sydney North title.

Some will see this division as a two horse race between perennial Division 1 competitors, Warringah and Balmoral, but count the Mighty Mites at your own peril. Under the excellent stewardship of President Ben Mildren, backed up by a strong committee, Northern Suburbs turn out in large numbers at numerous events throughout the state and are armed with several top end talent.

In terms of membership size, Balmoral and Warringah are two of the largest four clubs in NSW. Both have been a runner up at Club Champs in the last two seasons, Balmoral finishing second in 2018, with Warringah finishing second in 2017. It really will be a coin toss for who comes out on top between the two over the ten events.

Sydney North Teams

 

 

 

 

 

Sydney North Standings

 

PosTeamOverall PointsRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Race 9Race 10
151.513.520.517.5-------
222895-------
316187-------

 

Sydney North MVP Standings

 

25-29 Female

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Laura VAN DEN HONERTBalmoral Purple Cobras25-29 Female2.5
2Emily KEMPSONWarringah Waves25-29 Female1.5
3Kate MARSHALLNorthern Suburbs Mighty Mites25-29 Female0.5
4Stephanie HILLWarringah Waves25-29 Female0.5
5Teagan BETTERIDGEBalmoral Purple Cobras25-29 Female0.5

20-24 Male

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Quentin SCHNEIDERBalmoral Purple Cobras20-24 Male5
2Chris CLELANDBalmoral Purple Cobras20-24 Male0.5

30-34 Female

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Sara BURNSBalmoral Purple Cobras30-34 Female1.5
2Kat MARIKBalmoral Purple Cobras30-34 Female1.5
3Danielle MATTHEWSBalmoral Purple Cobras30-34 Female0.5

30-34 Male

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1John KETELBEYWarringah Waves30-34 Male1.5
2Jonathan FORRESTNorthern Suburbs Mighty Mites30-34 Male0.5

35-39 Female

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Emily WASHBROOKWarringah Waves35-39 Female0.5
2Bel FONGBalmoral Purple Cobras35-39 Female0.5

40-44 Female

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Phoebe FEARWarringah Waves40-44 Female2
2Nicole WARDWarringah Waves40-44 Female1.5
3Natalie EDWARDSWarringah Waves40-44 Female1
4Madeleine SKINNERBalmoral Purple Cobras40-44 Female0.5
5Carly BULLNorthern Suburbs Mighty Mites40-44 Female0.5

40-44 Male

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Ben BOYD (#2)Balmoral Purple Cobras40-44 Male1.5
2Ben BOYDBalmoral Purple Cobras40-44 Male0.5
3Seamus FINGLETONBalmoral Purple Cobras40-44 Male0.5

45-49 Female

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Nicole POLLTTBalmoral Purple Cobras45-49 Female1.5
2Nicola HUTCHINSONBalmoral Purple Cobras45-49 Female1
3Karen INGRAMWarringah Waves45-49 Female0.5
4Danielle FIORENorthern Suburbs Mighty Mites45-49 Female0.5
5Michelle CHENBalmoral Purple Cobras45-49 Female0.5

45-49 Male

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Paul MCCLARNONBalmoral Purple Cobras45-49 Male1.5
2Darren QUARRELLWarringah Waves45-49 Male1
3Nigel PLAYLEWarringah Waves45-49 Male0.5
4Ian KennedyWarringah Waves45-49 Male0.5
5Kurt LEHMANNWarringah Waves45-49 Male0.5

50-54 Female

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Ingrid MCPHEEBalmoral Purple Cobras50-54 Female2
2Shannon QUARTLYWarringah Waves50-54 Female1.5
3Amanda DAFFASBalmoral Purple Cobras50-54 Female1.5
4Helen KENNEDYNorthern Suburbs Mighty Mites50-54 Female1
5Steffi BREIDENBACHBalmoral Purple Cobras50-54 Female1
6Margie SNEDDONBalmoral Purple Cobras50-54 Female1
7Rowena WALKERWarringah Waves50-54 Female0.5

50-54 Male

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Peter WALKERWarringah Waves50-54 Male1.5
2Tony BARBAROBalmoral Purple Cobras50-54 Male1
3Darren INGRAMWarringah Waves50-54 Male0.5

55-59 Female

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Bridget FELLBalmoral Purple Cobras55-59 Female1.5
2Victoria SYMESBalmoral Purple Cobras55-59 Female0.5

55-59 Male

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Gary TALLWarringah Waves55-59 Male0.5
2David FELLBalmoral Purple Cobras55-59 Male0.5
3Mark FIORENorthern Suburbs Mighty Mites55-59 Male0.5

60-64 Male

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Graeme BEATTIEWarringah Waves60-64 Male3
2Dereck DAYMONDNorthern Suburbs Mighty Mites60-64 Male1.5
3Gary AITKENHEADBalmoral Purple Cobras60-64 Male0.5

65-69 Male

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Gavin MCGREGORNorthern Suburbs Mighty Mites65-69 Male1.5
2Guy ROBERTSONBalmoral Purple Cobras65-69 Male1
3Graeme NYLANDBalmoral Purple Cobras65-69 Male1

70-74 Male

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Gerald RENTONBalmoral Purple Cobras70-74 Male6

15-19 Male

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Tom HOLLANDBalmoral Purple Cobras15-19 Male2
2Corey DUKENorthern Suburbs Mighty Mites15-19 Male0.5

65-59 Male

RankAthleteTeamAge GroupPerformance Points
1Rod PHILLIPSNorthern Suburbs Mighty Mites65-59 Male0.5